Jako jednotlivci mi mohou být některé státy sympatické a jiné se mi mohou až hnusit. Je to každého právo a žádný příkaz a restrikce nedonutí na povel milovat, či nenávidět. Na státní úrovni by ovšem neměly být absolutně žádné emoce, o tom psal už George Washington a vyzdvihoval obchodování.
Když tento pán odcházel roku 1796 z funkce prezidenta, napsal předtím 19. září svému národu poselství. V něm vyjádřil o obchodu zajímavou myšlenku:
"Národ, který si vštípí k jinému národu buď nenávist, nebo stálé dobré vztahy, se stává otrokem. Takový národ je otrokem buď své nenávisti, nebo svých dobrých vztahů, a i jedno z obojího stačí, aby odvedlo národ od vlastních povinností a zájmů ...
...Hlavním pravidlem, které si musíme stanovit v poměru k ostatním státům, je rozšiřovat obchodní styky s nimi ..."
https://www.loc.gov/resource/mgw2.024/?sp=229&st=text
Velmi moudrá slova. Pokud by národy – státy byly jen samy pro sebe a snažily se s dalšími férově obchodovat a ne koukat, jak ty druhé prostě okrást, vyrabovat jim zem, a ještě jim k tomu nutit svoji filosofii, bylo by krásně na světě. Staročeši k tomu říkali – Já pán, ty pán.
Jsem proto všemi deseti pro férově spolu obchodující státy bez falešného přítelíčkování a zrušení fašistické EU s jejími úředníky, politiky, nikým nevolenými a neodvolatelnými komisaři a komisemi a soudci.